< Atgal
FORMUOTI BIUDŽETĄ

Straipsnis publikuotas dienraštyje „Vakarų ekspresas" 2018-03-25

Pavasarį kaip visuomet prasideda visuotinis gyventojų pajamų deklaravimo procesas. Apie deklaravimo būtinybę kasmet girdime visais įmanomais kanalais. Deja, apie Gyventojų pajamų mokesčio dalies (3 proc. GPM) skyrimą valstybės lygiu kalbama prislopintu balsu. Reklama apie paramą jau yra tapusi privačiu į paramą pretenduojančių organizacijų ir partijų reikalu. Tai ydinga praktika, nes valstybė nesuinteresuota leisti gyventojams kištis į finansų skirstymą.

Būdama Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų partijos Klaipėdos rajono skyriaus pirmininke kasmet prisiimu pareigą partijos šalininkams priminti, kad valstybė leidžia 1 procentą nuo sumokėto GPM skirti pasirinktai politinei partijai. Statistika iškalbinga: pernai pavasarį per tris dienas atlikau apie 150 skambučių, tačiau vos keli žmonės (neapolitiški!) iš anksto žinojo apie galimybę skirti paramą partijoms. Absoliuti dauguma GPM dalį (2 proc.) skiria tik paramos gavėjo statusą turinčioms įstaigoms ar organizacijoms. Ne paslaptis, pastarosios jau daug metų konkuruoja dėl šios paramos. Tuo tarpu apie papildomą 1 procentą TIK partijoms, mažai kas žino. Akivaizdi išvada – gyventojai nėra informuoti

Įžvalgos:

1. LR Seimo rinkimuose 2016 m. dalyvavo 43,21 proc. šalies gyventojų, turinčių rinkimų teisę (Klaipėdos rajone – 48,75 proc.). Taigi, žmonės nėra absoliučiai apolitiški. Tuo tarpu paramą politinėms partijoms už 2017 m. skyrė vos 5,1 proc. pajamas deklaravusių Lietuvos gyventojų. Tai lemia informacijos apie paramos skyrimą trūkumas.

2. Gyventojams neskyrus sumokėto GPM dalies (tiek 1, tiek 2 proc.), pinigai grįžta į valstybės biudžetą. Valstybė turi skirti daugiau dėmesio socialinei šios idėjos reklamai. Šiuo metu rinkodaros veiksmus daugiausia vykdo pačios į paramą pretenduojančios organizacijos.

3. Informacijos stoka apie paramą deklaruojantiesiems nebūtinai yra netyčinė. Politinių partijų konkurencija yra ir bus, o staiga pagausėjusi reklama rizikuoja suagituoti didžiausių partijų šalininkus. Papildomai iš biudžeto lėšų paremti ir taip sąlyginai dideles valstybines subsidijas gaunančias partijas – lyg kąsti sau į ranką. GPM dalies skyrimas partijoms gali būti ir tyčia slopinamas.

Verta žinoti:

  • 2017 m. GPM dalį paramai skyrė apie 43 proc. pajamas deklaravusių gyventojų. Iš jų 1 proc. politinėms partijoms – vos apie 5,1 proc.
  • Kiek yra 1 proc. nuo GMP? Vidutines pajamas uždirbančiam žmogui (2017 m. IV ketvirčio duomenimis – 876,40 Eur prieš mokesčius) – 13,22 Eur. 2 proc. – 26,44 Eur.
  • Kas yra 1 proc. ir 2 proc. nuo GPM? Tai į valstybės biudžetą sumokėto gyventojų pajamų mokesčio dalis, kurią pajamas deklaruojančiam asmeniui leidžiama savo laisva valia paskirti pasirinktai paramos gavėjo statusą turinčiai organizacijai/įstaigai ir pan. ar politinei partijai (partijos skyriui pagal deklaruotą gyvenamąją vietą).

Todėl kviečiu išmokti šių metų pamokas ir palaikyti paramos gavėjus ateityje: organizacijas, kurios vykdo nesavanaudišką veiklą ir partijas, kurios prieš kiekvienus rinkimus kovoja su populistiniais politinės padangės naujadarais. Savo nedideliu prisidėjimu galite formuoti politiką, palaikyti profesionalių politinių jėgų kryptingą darbą.