< Atgal
Lietuvoje masažas neegzistuoja?


Turbūt visi pastebėjote: kai būname įsitempę, viskas klojasi ne taip: daiktai krenta iš rankų, eidami galime kažkur užkliūti ir susižeisti, ar dėl menkniekio susipykti su artimu žmogumi. Sveikatos specialistai pripažįsta – dėl įtampos ligą pasigauname kur kas greičiau.

Nieko nenustebinsiu pasakydama, kad šiandien žmonėms labiausiai trūksta harmonijos ir ramybės. Nes rūpesčių, nesaugumo, prastų žinių pastaruoju metu nors vežimu vežk… O kur dar vis greitėjantis gyvenimo tempas ir su juo sunkiai suderinamas žmonių ramybės poreikis.

Ne šiaip sakoma: visos ligos – dėl streso, kadangi psichologinė įtampa nėra natūrali žmogaus būsena. Todėl kiekvienas ieškome savų būdų, kaip iš jos išsivaduoti. Deja, ne visi turi laiko bei galimybių pakeisti mitybą, dienos režimą, pasportuoti, pasivaikščioti miške ir tokiu būdu harmonizuoti savo savijautą.

Todėl, natūralu, kad daugybė žmonių, kaip greičiausią ir daugeliui prieinamiausią atsistatymo priemonę, renkasi masažą, atliekamą bet kuriame grožio salone ar SPA kabinete.

Lietuvoje masažo nėra?

Pasirodo, dabartiniuose Lietuvos teisės aktuose tokios masažo paslaugos apskritai nėra! Ir nėra masažuotojo veiklą reglamentuojančios įstatyminės bazės, o ši, itin reikalinga profesija, – iki šiol ne tik neturi aiškaus apibrėžimo, bet daugeliu atveju net yra nelegali! Oficialiai įvardintas tik gydomasis masažas, tačiau kitos tikslinės masažo grupės neminimos jokiuose teisės aktuose.

Sveikatos apsaugos ministerijos norminiuose dokumentuose masažuotojo profesija ir masažo paslauga aiškinama taip: „moksliškai pagrįsta terapinė priemonė, kurios metu dozuotai mechaniškai ar refleksiškai manipuliuojama (fizinis kontaktas rankomis, spec. įrankiais ar aparatais) kūno audiniais“.

Taigi, šiuo metu masažas suprantamas ir galimas tik kaip gydomoji masažo praktika. Susidaro kebli teisinė situacija: šiuo metu masažo paslaugas Lietuvoje gali teikti masažuotojai, dirbantys tik licencijuotame kabinete ar įstaigoje. Kitokį, nei gydomąjį masažą atliekantiems masažo specialistams savo paslaugos pavadinimui siūloma ieškoti sinonimo, nes jie esą yra kas tik nori, bet ne masažuotojai.

Šiuo metu masažuotojai gali teikti savo paslaugą tik įstaigose, turinčiose galiojančią įstaigos asmens sveikatos priežiūros licenciją. Tai yra, tik juridinį statusą turinčiose įstaigose (MB, VšĮ, IĮ ir t.t.), nes tik tai suteikia teisę teikti masažo paslaugas ir (ar) kitas asmens sveikatos priežiūros paslaugas.

Verstis masažuotojo praktika, turint individualią veiklą ar verslo liudijimą, yra draudžiama (net ir turint higienos pasą patalpoms).

Negana to, nuo 2021 metų gegužės 1 dienos masažuotojo profesija bus licencijuojama. Iki 2023 metų kiekvienas masažuotojas tą licenciją privalės įsigyti. Pareigos yra, teisinio saugumo – ne.

Masažuotojų realybė – bedarbių gretos?

Tai ydinga, masažuotojų bendruomenei nepriimtina situacija. Spragos įstatymuose daugybei specialistų trukdo kokybiškai ir teisėtai dirbti, nes jų veikla neįtelpa į teisės aktuose išdėstytus šios profesijos apibrėžimus. Dėl šių apribojimų nemažai masažuotojų nesteigia savo kabinetų ir masažo praktika oficialiai neužsiima.

Suprantu, skamba keistai. Nes turbūt dauguma jūsų retkarčiais pasilepinate masažu kokiame nors grožio salone ir tik labai retai savo šeimos gydytojo prašote siuntimo į gydymo įstaigą, kurioje atliekami specifiniai gydomieji masažai.

Dabar Lietuvoje situacija tokia: jeigu žmogus nori masažo, turi būtinai eiti į gydymo įstaigą. O jeigu masažuotojas nenori dirbti su ligoniais, jis iš viso neturi teisės dirbti!

Nors ir teisiškai nereglamentuoti, Lietuvoje yra teikiami higieninis, kosmetinis, sportinis masažai, nes šioms paslaugoms yra didžiulis poreikis. Bet jie dažniausiai atliekami slepiantis po grožio paslaugų sąvoka.

Profilaktinis t. y. higieninis ar kosmetinis masažas aprašytas mokslinėje literatūroje ir traktuojamas kaip sveikiems žmonėms atliekamas masažas.

Esama situacija neatitinka Lietuvos paslaugų rinkos tikrovės, klaidina Lietuvos kūno priežiūros paslaugų vartotojus, skatina neteisėtų ir dėl to galimai nesaugių, paslaugų teikimą. Tai kenkia ir žmonėms, kurie norėtų gauti kokybiškas masažo paslaugas, ir gausiai Lietuvos masažuotojų bendruomenei. Situacija kelia grėsmę šios profesijos ateičiai, kadangi baigus masažuotojo mokymų programą susiduriama su neišvengiamu pasirinkimu – privalu dirbti tik su sergančiais asmenimis. Įsivaizduokite: išlaikę vairavimo egzaminą ir atsiėmę vairuotojo pažymėjimą sužinote, kad galite važiuoti tik konkrečios markės automobiliu bei tik konkrečiais ir iš anksto nurodytais keliais.

Jeigu šis klausimas artimiausiu metu nebus išspręstas ir masažuotojų prašymai nebus išgirsti, daugybė šios paslaugos teikėjų gali papildyti bedarbių gretas. Ir net išeiti į gatves.

SPA masažo paslauga atsirado dar prieš tūkstančius metų

Šiandieninėje visuomenėje ir pasaulio šalių praktikoje masažo sąvoka bei paslauga yra suprantama kur kas plačiau, nei apibrėžiama Lietuvoje galiojančiuose teisės aktuose. Ne tik kaip gydymo, bet ir kaip sveikatinimo, profilaktikos priemonė.

Masažas – ne šių dienų mada, o labai senas reiškinys, atsiradęs ir ištobulintas senovės Kinijoje, Indijoje, Egipte, Graikijoje, Romoje. Jau prieš tūkstančius metų žmonės suprato, kad masažas didina darbingumą, suteikia energijos, gerina imunitetą, miegą, stiprina raumenis, mažina nerimą, depresiją, nuovargį, įtampą, atkuria fizines bei psichines žmogaus jėgas.

Masažo rūšių yra daugybė, ir kiekvienas žmogus renkasi tai, kas jam labiau patinka. Lietuvoje ir pasaulyje yra susiklosčiusi aiški masažo paslaugų rinka: teikiamos ne tik gydomojo masažo, bet ir sporto, higieninės bei kosmetinės masažo paslaugos. Pastarąsias galima įsigyti bet kuriame grožio ar SPA salone.

Pervargęs žmogus – dar ne pacientas

Sveikatos apsaugos ministerijos reikalavimai yra perdėti, o juos įgyvendinus gali būti daugybė neigiamų pasekmių. Todėl būtina kuo greičiau legalizuoti masažo paslaugą ir atskirti jį nuo gydomojo masažo. Tai yra, aiškiai įstatymiškai apibrėžti dvi masažo sritis – gydomąjį ir ne gydomąjį.

Nes yra ne tik ligos, bet ir jų profilaktika. Jeigu iš gyvenimo išnyks profilaktika, ligos mus pražudys. Pervargęs, įsitempęs žmogus dar nėra pacientas. Juo tiesiog reikia pasirūpinti, kad jis nesusirgtų, o masažas yra paprastas būdas tai pasiekti.

Neseniai išgyventas karantinas, padarė neigiamą įtaką daugelio Lietuvos žmonių psichinei ir fizinei sveikatai. Nelinkiu, kad tai pasikartotų. Tačiau tokios situacijos parodo, kad mums reikia priemonių, galinčių natūraliai padėti žmonėms susitvarkyti su patiriamu stresu.

Masažo paslaugos aiškumas ir prieinamumas gali smarkiai sumažinti ir tą negatyvią statistiką, kuria, deja, bet vis dar garsėja Lietuva (alkoholio vartojimas, savižudybės).

Atsižvelgiant į tarptautinę praktiką bei Lietuvos žmonių poreikius, reiktų maksimaliai supaprastinti reikalavimus masažo paslaugų teikimui. Masažo kabinetai turėtų būti steigiami bet kuriame verslo, prekybos, sporto ar pramogų centre, gyvenamuosiuose namuose.

Pritariu Lietuvos masažuotojų asociacijos nuomonei, kad reikia supaprastinti ir mobilaus masažo paslaugos teikimą. Kitų šalių praktika rodo, jog masažo paslauga namuose teikiama ne tik ligoniams, bet ir sveikiems žmonėms. Šiuolaikiniam žmogui tai patogu.

Jau leista kabinetus steigti visur

Lietuvos sveikatos ministerijos atsakymai į Masažuotojų asociacijos kreipimąsi patvirtino, jog masažuotojo veikla Lietuvoje reglamentuojama žvelgiant tik iš sergančiųjų pusės, atmetant, pavyzdžiui, kitas masažo paslaugas, kurios galėtų padėti išlaikyti gerą sveikatą ir savijautą.

Džiugu, kad po Masažuotojų asociacijos kreipimosi vienas iš klausimų – dėl pastatų, kur galima, o kur negalima steigti masažo kabinetą, – liepos mėnesį jau išspręstas. Iki tol nebuvo leidžiama masažo kabinetų steigti gyvenamosios, visuomeninės, sporto paskirties pastatuose. 

Tai – parodytos iniciatyvos, nuoseklaus darbo ir visų pusių derybų rezultatas.

Tegul sprendžia patys žmonės

Esu įsitikinusi, kad Lietuva yra subrendusi, Europos Sąjungoje esanti valstybė, kurioje gyvena sąmoningi žmonės. Nėra pagrindo bijoti įvesti kitos tikslinės masažo grupės apibrėžimą. Nėra ko nuogąstauti, kad kažkas netinkamai tai supras ar panaudos savo veikloje, siekdamas pakenkti žmonėms.

Patys žmonės ir rinka viską sureguliuos. Laikas leisti žmonėms patiems nuspręsti, kas jiems tinka, pas ką jie nori eit atlikti masažą, o pas ką ne. Ir kur kreiptis – į gydymo įstaigą ar į masažo kabinetą.

Tikiu, kad bendromis pastangomis pavyks išspręsti ir kitus, masažuotojų bendruomenei rūpimus klausimus, o šalia gydomųjų masažų teisės aktuose oficialiai atsiras ir taip reikalinga masažo paslauga.

LRS narė                                                                                                Rasa PETRAUSKIENĖ