Straipsnis publikuotas dienarštyje „Vakarų ekspresas" ir laikraštyje „Banga" 2018-09-27
Naujas parkas – vis dar popieriuje. Gal metas pradėti?
Tik ką praėjo dar viena vasara, kai pagrindinė rajono centro poilsio zona – senasis miesto parkas – lankytojus pasitiko apleistas. Ir tai jau aštunta vasara, jei skaičiuosime nuo 2011-ųjų, tai Klaipėdos rajono savivaldybė pritarė Gargždų miesto bendruomenės inicijuotai ir su architektais parengtai senojo parko vystymo galimybių studijai.
2010-aisiais Gargžduose įgyvendinta viltinga ir moderni miesto bendruomenė iniciatyva – pasitelkus itin profesionalią komandą ir miestą mylinčius gargždiškius parengta minėta parko galimybių studija. Kartu su gargždiškiu architektu Matu Cirtautu bei Vilniaus Gedimino technikos universiteto Architektūros specialybės studentais sukurtas planas jau tada buvo unikalus net Lietuvos mastu. Ir pirmiausia unikalus tuo, kad jis rengtas daugiausia patriotiškų miestiečių iniciatyva. Iki pat dabar šią koncepciją ir vėliau parengtą techninį projektą iki šiol pagiriamai vertina kraštovaizdžio profesionalai. Tačiau kol kas apie parko renesansą kalbame tik popieriuje. Darbais pasigirti negalime.
Parko atnaujinimas stringa ir tam galima surasti daugybę priežasčių. Tačiau realiai tai – pasiteisinimai, kurie žeidžia ir nuvilia gyventojus. Visų pirma – projekto pradžios vis dar laukiančią bendruomenę, o kartu ir vaikus į parką vežimėliais vežančius tėvelius, dviračiais ar paspirtukais važinėti mėgstančius vaikus. Taip pat neįgaliuosius, aktyvaus laisvalaikio mėgėjus.
Glausta chronologija:
Savivaldybės taryba yra patvirtinusi parko atnaujinimo projektui finansavimą – 1,7 mln. Eur. Bendra projekto įgyvendinimui reikalinga suma – 2 mln. Eur, tad likusius 15 proc. (300 tūkst. Eur) tikimasi gauti pasinaudojus ES parama kraštovaizdžio projektams įgyvendinti (įgyvendinančioji institucija – LR aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra). Šią paramą Gargždų parkas pretenduoja gauti kone be konkurencijos būtent dėl itin profesionaliai sukurtos parko vizijos.
Ar ši vizija išvys dienos šviesą ir ar nepateks parkas į biurokratijos bei rangos darbų pinkles, vėlgi priklausys nuo atsakingo Administracijos darbo. Žvelgiant į ilgą aukščiau primintą įvykių chronologiją, tampa akivaizdu, kad šis grandiozinis projektas stokojo dėmesio ir nebuvo prioritetas. Taigi ir laukėme jo pradžios šitiek metų.
Palaikiau ir palaikysiu miestiečių interesą turėti pavyzdingą viešąją erdvę, į kurią galėtume pasididžiuodami atvesti savo svečius, švęsti miesto šventes ir istorines progas. Todėl rodydama asmeninę iniciatyvą kviečiu:
Taigi asmeniškai domėsiuosi parko atnaujinimo viešųjų pirkimų procedūromis ir pagaliau pradėtu įgyvendinti projektu.
Gargždų dvaro parkas grožiu ir pavyzdiniu suplanavimu seniau garsėjo visoje Žemaitijoje, lenkdamas Rietavo, Plungės, Renavo, kitus išpuoselėtus dvarų parkus. Tai nebuvo pamiršta ir kuriant ateities parko viziją: 20ha plote numatyta išsaugoti senuosius medžius, atsodinti anuomet vyravusios augalijos dalį, atnaujinti kelis kilometrus takų, maksimaliai išnaudoti Minijos slėnį masiniams renginiams, paplūdimio pramogoms, žiemos slydinėjimo malonumams ir kt. Žinoma, įrengti visoms amžiaus grupėms tinkamas poilsio zonas – nuo ramių pasisėdėjimų ant suolelių, iki vaikų žaidimo aikštelių ar renginių jaunimui zonų. Kaip ir dera civilizuotame parke, pagaliau įrengti normalius tualetus.